SEPHORA VIP SALE HAUL

on

1ed.jpg

Hello lovelies, I hope you’re all feeling great! Since Sephora all over the world I guess is currently having their VIP/VIB sale I couldn’t resist picking a few items, obviously! Here in Poland we get 20% off everything and the sale lasts til April 17th.

YSL Touche Eclat Le Teint foundation in BD25

As I previously mentioned in The Beauty Blogger Tag, YSL’s Touche Eclat foundation is my absolute favourite. I was excited to hear that they had reformulated it this year and I just had to try the new version so here it is! I will update you guys on how it is compared to the old one – so far I can only tell that they changed the SPF from 19 to 22.

Coach Poppy EDP 30ml

I got a sample of this perfume last year and loved wearing it so I decided to commit to the full size finally. The scent is sweet but fresh, girly but not too much, fruity and floraly but still sophisticated. Sometimes there are days when I just can’t stand my regular, strong perfumes and this unintrusive fragrance is the perfect one for such!

Make Up For Ever STEP 1 Skin Equalizer mattifying primer 15ml

I know, I know I said that face primers are useless to me. However, now that my skin is getting more oily due to the warmer weather and I tend to choose more natural/dewy finish foundations instead of flat mattes I decided to try something new that will help mattify my skin. This is one of the very few primers that are silicone-free as I found out so I just had to try it.

Sephora round sponges

I use these for my powder and what I actually like about these is that you can wash like a Beauty Blender – I use warm water and Carex antibacterial soap for that. I got two spare ones because sometimes I’m getting a bit lazy with cleaning them .

I also got three samples: Benefit Push-up liner, Nuxe Prodigieux perfume and Figuier Ardent Fragrance by Atelier Cologne (with a beautiful postcard attached). I feel like the second perfume is a very unique scent, definitely a unisex one with strong woody notes – I think I’m going to really enjoy wearing it. I keep smelling it while writing this post, haha!

What did you get on the Sephora sale? If you wrote a blog post about your haul, link it in the comments! ❤

[PL]

W Sephorach chyba na całym świecie w najlepsze trwają dni VIP, więc nie mogłam się oprzeć i po prostu musiałam zrobić małe zakupy! W Polsce promocja trwa do 17.04, a zniżka 20% obejmuje wszystkie produkty.

Podkład YSL Touche Eclat Le Teint w kolorze BD25

Tak jak wcześniej wspomniałam w poście The Beauty Blogger Tag,  podkład YSL Touche Eclat jest moim zdecydowanym ulubieńcem. W tym roku zaciekawiła mnie wiadomość o zmianie jego formuły, więc po prostu musiałam wypróbować nową wersję! Niedługo na blogu pojawi się post porównujący nowy podkład z jego poprzednikiem – jak na razie mogę tylko powiedzieć, że nowa wersja zawiera wyższą ochronę przeciwsłoneczną, SPF 22 zamiast 19.

Coach Poppy EDP 30ml

Dostałam próbkę tych perfum w zeszłym roku i wreszcie zdecydowałam się na zakup pełnego produktu. Zapach jest słodki, ale świeży, dziewczęcy, ale nie za bardzo, owocowo-kwiatowy, ale przy tym nadal elegancki. Są dni, gdy po prostu nie mogę znieść moich mocniejszych perfum i ten lekki zapach jest na nie po prostu idealny!

Make Up For Ever STEP 1 Skin Equalizer baza matująca 15ml

Wiem, wiem, mówiłam, że uważam, że bazy pod podkład są dla mnie zupełnie zbędne, ale teraz, gdy robi się cieplej moja cera znów przestaje być cerą mieszaną i idzie w kierunku tłustej, a do tego stopniowo odchodzę od stricte matujących podkładów na rzecz bardziej naturalnych lub wręcz rozświetlających, więc szukałam produktu, który pomógłby mi w zmatowieniu cery jeszcze przed nałożeniem makijażu. Ta baza jako jedna z niewielu nie zawiera silikonów, więc musiałam ją wypróbować.

Okrągłe gąbki Sephora

Używam ich do nakładania pudru i bardzo lubię w nich to, że można je myć jak Beauty Blender – ja myję je ciepłą wodą z mydłem antybakteryjnym Carex. Czasami zapominam o regularnym myciu, więc kupiłam dodatkowe dwie gąbki na zapas. .

Do zakupów dostałam również trzy próbki: eyeliner Push-Up liner z Benefit, perfumy Nuxe Prodigieux i zapach Figuier Ardent firmy Atelier Cologne (z dołączoną do nich piękną pocztówką). Drugie perfumy są dla mnie bardzo oryginalne, odpowiednie zarówno dla kobiet i mężczyzn, z dominującymi nutami drzewnymi – myślę, że będzie mi się je dobrze nosić. Cały czas je wącham w czasie pisania tego posta, haha!

A Wy co kupiliście na wyprzedaży w Sephorze? Jeśli napisaliście post o Waszych zakupach, podlinkujcie go w komentarzach! ❤ 

 

18 Comments Add yours

 1. nayardt says:

  Lovely picks!

  Liked by 1 person

 2. Aloha beautiful,

  Great picks 🙂 The YSL foundation looks so luxerious. I love it!! Would you recommend this one for a combination skin?

  I love that we seem to like the same things.

  I just recently started my blog where I will write about my 60lbs weight loss journey (I like to call it my journey to healthy, strong and confident ;-)), beauty, fitness, different places around the world and different types of cuisines. I hope you can find some motivation and inspiration as well on my blog 🙂

  I just published an article on my go to make up look (video) using my favorite products.

  Check it out and follow me if you are interested:-)

  https://claudiamariefit.com/2016/04/14/my-go-to-make-up-look-video-using-my-favorite-products/

  I would love to hear from you on my blog and for you to be part of my journey:-)

  Have a lovely day!

  Aloha from Hawaii

  Liked by 1 person

  1. Thank you! That’s true, their packaging is the best! I have oily/combination skin and it works for me, I just need to use the right mattifying moisturizer underneath. I checked out your blog, love it!xx

   Liked by 1 person

   1. Awesome! I will def put it on my list 🙂

    Thanks so much for checking out my blog. I am looking so forward hearing about your thoughts on my posts and to read more of your great posts.

    xx

    Liked by 1 person

 3. Isabelle says:

  Eye candy 😍

  Liked by 1 person

  1. Thanks! I have to say that YSL has the most picture perfect packaging always haha 😀

   Liked by 1 person

   1. Isabelle says:

    Hands down no questions asked!

    Liked by 1 person

 4. derpypink says:

  Love your purchases 🙂

  Liked by 1 person

 5. enjoy them lovely! 🙂 xx, Annie | Annie’s Beauty

  Liked by 1 person

 6. makijaznajurz says:

  thank you for your post! Is really helpful 🙂

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s