How to shop for cosmetics and save money

on

dior-1078712_960_720

Hello everyone, I hope you’re all feeling good! Today I thought I will share with you some of the tips and tricks I follow to develop my already extensive makeup collection without breaking the bank!

1. Make wishlists.

Whenever I really want a beauty product I add it to my wishlist that I have written down. Thanks to that I can see everything clearly and prioritize which items I want to get first and which I don’t actually need. I often cross out products when I realize they are a few similar ones or I don’t actually want them anymore, what saves me from random shopping. It’s also very useful when an occasion like birthday or Christmas comes because I can just reach to my list and say what I would like to get, making shopping for gifts easier for everyone!

2. Read reviews.

Many products seem really appealing in the store or an ad campaign but it doesn’t mean they will actually work for everybody so you might just end up using a product once and throwing it out. I almost always read reviews before I decide to splurge, including the ones from bloggers I know that have similar skin type or makeup preferences to me. My favourite websites for reviews are Makeup Alley, Sephora and Beautypedia to name a few.

3. Know the ingredients.

If I knew earlier which ingredients are harmful to my skin I would have saved literally so much! Both money and my skin, because some products make me break out really badly. If many products like skin care or foundations irritate your skin or break you out, try to find common ingredients and then next time buy a product that doesn’t contain them. Many cosmetics have similar formulas, so it’s useful to know which types are the best for you.

4. Don’t be afraid to ask for samples.

In Poland where I live, people are often hesitant when it comes to asking for samples because the staff tends to look down on them sometimes. However, you always have the right to ask for a sample and they should give you one. Let’s be honest, no one would like to splurge on a high-end item to then find out they can’t use it because of, let’s say allergic reaction or a wrong shade. Unlike in the US, in Europe we cannot return opened products if we don’t like them so it’s especially important to try them out before buying.

5. Find loyalty programs best for you.

Most stores have loyalty programs, some better and some less interesting. They are usually made to make you buy more, but sometimes you can get really great deals like discounts or freebies for collected points. In Poland my favorite loyalty programs are carried by Sephora, Superpharm and Estee Lauder.

6. Sign up for newsletters.

This point is actually connected with the previous one because if you sign up for a loyalty program you usually receive newsletters. They allow you to be up-to-date with their offers and deals as well as New In products. When I get an email about a great offer from a store that has items from my wishlist, I just buy them then – that way I get both the product I wanted and additional benefits.

7. Shop online.

Online stores usually have the best prices and offers, so find your favorite ones for finding bargains.

8. Go for offers with deluxe samples.

If you have been reading my blog for a while now, you probably know that I love deluxe samples! Because, what’s not to love? Some products are just impossible (at least to me) to finish before they expire, such as eye creams, eye liners, eye shadows, bright lipsticks… Deluxe samples are the solution here! I also love that they are travel-friendly and also very cute and tiny. Sephora, Clinique, Estee Lauder, Clarins online stores often have great sets of free deluxe samples with an order above a certain amount.

9. Find out what items are not that important for you and buy cheaper alternatives.

I guess everyone has the products they must invest more in because of their skin’s needs and preferences. To me that’s definitely skincare. However, I don’t need fancy body products, so I just buy regular drugstore shower gels, hand creams, body lotions, of course with a discount, and thanks to that I can spend the money I saved on better skincare products.

10. Think each purchase through and don’t be afraid of saying “no”.

How many times you bought a product that you didn’t like that much just because a sales assistant talked you into buying it? I did so many times, regretting afterwards and wasting a lot of money, until I learned to say “no”. If you are not sure if you want to buy an item – don’t be afraid to say you need to think it through – no one will judge you or be angry with you and even if they would, that’s just unprofessional on their side so not your problem at all.

What are your tips to save money while shopping for beauty products?

 

[PL]

Jak kupować kosmetyki i oszczędzać?

Tym razem chciałabym się z Wami podzielić kilkoma wskazówkami, którymi kieruję się podczas kosmetycznych zakupów tak, by móc kupować to, co chcę jednocześnie nie bankrutując!

1. Rób listy życzeń.

Jeżeli bardzo podoba mi się dany produkt, umieszczam go na swojej liście życzeń. Dzięki temu widzę wszystko przejrzyście i jestem w stanie ustalić, których produktów najbardziej potrzebuję. Często też wykreślam kosmetyki z listy jeśli uznam, że nie są mi już potrzebne albo mam już kilka podobnych, co oszczędza mi przypadkowych zakupów. Gotowa lista życzeń przydaje się również w przypadku okazji takich jak Gwiazdka albo urodziny, gdy można po prostu pokazać bliskim osobom to, co chce się dostać – oszczędza to wszystkim czas i potencjalne rozczarowania.

2. Czytaj recenzje.

Wiele produktów wygląda bardzo zachęcająco w sklepie lub kampanii reklamowej, ale to nie znaczy, że sprawdzą się u wszystkich. Prawie zawsze czytam recenzje produktu przed zakupem, szczególnie autorstwa blogerek, które polecają produkty do mojego typu cery lub mają podobne wymagania co do kosmetyków. Jednymi z moich ulubionych stron z recenzjami są Makeup Alley, Sephora and Beautypedia.

3. Znaj składniki.

Gdybym tylko wiedziała wcześniej, które składniki szkodza mojej skórze oszczędziłoby mi to sporo pieniędzy i problemów ze skórą! Jeżeli wiele produktów podrażnia lub zapycha Twoją cerę, poszukaj wspólnych składników – istnieje duża szansa, że to właśnie ich Twoja skóra nie lubi. Wiele produktów danego typu ma podobne składy, więc dobrze jest znać te połączenia, które są dla Twojej skóry najkorzystniejsze.

4. Pytaj o próbki.

W Polsce wiele osób obawia się pytać o próbki produktów, ponieważ zdarza się, że ekspedientki w takiej sytuacji zachowują się nieodpowiednio. Mimo to, klient perfumerii ma prawo do przetestowania produktu przed zakupem i taką próbkę powinien dostać. Myślę, że niewiele osób chciałoby wydać dużą kwotę na dany produkt tylko po to, żeby zobaczyć, że na przykład jest na niego uczulony lub kolor w rzeczywistości jest inny niż w sklepowym świetle. Niestety w Europie, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, nie możemy zwracać otwartych produktów, więc w takiej sytuacji możliwość przetestowania jest szczególnie istotna.

5. Znajdź najlepsze dla siebie programy lojalnościowe.

Większość sklepów prowadzi programy lojalnościowe dla swoich klientów, jedne są mniej, inne bardziej korzystne. Przeważnie są nastawione na to, by wydawać więcej, ale często stali klienci mogą również liczyć na duże zniżki lub prezenty za zebrane punkty. W Polsce moje ulubione programy mają Sephora, Superpharm i Estee Lauder.

6. Zapisz się na newslettery.

Ten punkt jest powiązany z poprzednim, ponieważ zapisując się na program lojalnościowy przeważnie zaczynamy regularnie otrzymywać emaile od danej firmy . Dzięki temu jesteśmy na bieżąco z wszelkimi promocjami i nowościami. Łączę to z punktem pierwszym – jeżeli w danym sklepie jest wyjatkowo korzystna oferta, wybieram produkty z mojej listy życzeń, które i tak chciałam kupić i otrzymuję dodatkowe korzyści.

7. Kupuj online.

Sklepy online zazwyczaj mają lepsze oferty niż sklepy stacjonarne, więc dobrze jest znaleźć swoje ulubione strony z najlepszymi okazjami.

8. Korzystaj z ofert z próbkami deluxe.

Jeśli już od jakiegoś czasu śledzicie mojego bloga, pewnie już wiecie, że uwielbiam tzw. deluxe samples czyli próbki w wiekszym niż saszetka rozmiarze.  Czego tu nie lubić? Niektóre kosmetyki bardzo trudno jest skończyć (przynajmniej mi) przed upływem terminu ważności, jak na przykład kremy do oczu, cienie do powiek, eye linery, pomadki w żywych kolorach… Duże próbki sa tutaj doskonałym rozwiązaniem! Podoba mi się też to, że można je łatwo zapakować w podróż, no i do tego są po prostu urocze. Sklepy online Sephora, Clinique, Estee Lauder, Clarins bardzo często oferują zestawy próbek deluxe do zamówień powyżej określonej wartości.

9. Ustal, które produkty są dla Ciebie najważniejsze i oszczędź na pozostałych.

Chyba każdy ma jakieś rodzaje produktów, na które chce lubi musi wydać większą sumę. Dla mnie jest to zdecydowanie pielęgnacja twarzy. Z drugiej strony jednak, nie potrzebuję specjalnych produktów do pielęgnacji ciała, więc kupuję ja na promocji w drogerii, a zaoszczędzone pieniądze mogę wydać na coś, na czym faktycznie mi zależy.

10. Rób przemyślane zakupy i nie bój się powiedzieć “nie”.

Ile razy kupiliście coś, czego tak naprawdę nie chcieliście tylko dlatego, że sprzedawca Was do tego namówił? Mnie zdarzało się to całkiem często, czego później żałowałam, licząc ile straciłam. Przynajmniej dopóki nie nauczyłam się odmawiać. Jeżeli nie jesteście przekonani do zakupu danego produktu – nie obawiajcie się powiedzieć, że musicie to przemyśleć – nikt nie będzie Was oceniał ani się na Was gniewał, a jesli nawet tak by się zdarzyło – czyjś brak profesjonalizmu nie jest Waszym problemem.

Jakie są Wasze ulubione sposoby na okazyjne zakupy kosmetyczne?

3 Comments Add yours

 1. MrsShern says:

  I like your top tips list! Thanks for sharing! x

  Liked by 1 person

 2. Sun Moon says:

  These tips are very clever! I used to practice 5 and 10, and now I see there is a lot more possibilities to save money on this. Thank you!

  Visit my blog: http://sunmoonstyle.blogspot.co.at/

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s